O jak ospa

Ospa wietrzna, źródło: dzieci.pl
źródło: dzieci.pl

Nie daj się chorobie! Sprawdź czym jest ospa...

Ospa wietrzna to choroba występująca najczęściej wśród dzieci.  Wywoływana jest przez wirusa, który zaraża nasz organizm. Wirus dostaje się do organizmu w trakcie kontaktu z chora osobą- drogą kropelkową (kichanie, kaszel) lub przez bezpośrednie zetknięcie z zmianami skórnymi pojawiającymi się na ciele w trakcie ospy. Osoba, która raz przebyła ospę, nie może zachorować na nią drugi raz. To jedna z tych chorób, z którą możemy zetknąć się osobiście zaledwie raz w życiu. Pozostały w naszym organizmie wirus może jednak zaatakować nas powtórnie w postaci choroby zwanej półpaścem.

Ospa wietrzna ma zazwyczaj łagodny przebieg. Chory odczuwa ból głowy, ma gorączkę oraz może się skarżyć na złe samopoczucie. Charakterystyczną cechą tej choroby są pojawiające się na skórze (ok.2-3 dni po zakażeniu) czerwone plamki, które zmieniają się kolejno w grudki, pęcherzyki, krostki, a na końcu w strupy, które po wyschnięciu odpadają. Tego rodzaju wysypka może powodować silne swędzenie. Wobec czego oprócz leków obniżających gorączkę stosuje się różnorodne specyfiki (żele, maści, okłady)hamujące swędzenie.