Jak się chronić przed owadami i kleszczami?

źródło: http://nela049.wordpress.com/blog/

Lato jest doskonałą porą roku dla wszelkich owadów oraz kleszczy. Wysoka temperatura oraz odpowiednia wilgotność terenów zielonych przyczyniają się do powstawania coraz to nowych miejsc, gdzie stworzenia te dojrzewają i czyhają na swoje ofiary.

Ukąszenia owadów powodują zazwyczaj łagodny obrzęk, zaczerwienie oraz świąd ograniczony do małego obszaru wokół ugryzienia lub użądlenia. Objawy te mogą trwać od kilku godzin do dwóch dni. Jednak u niektórych dzieci, a także dorosłych może wystąpić reakcja alergiczna, która niekiedy może stanowić zagrożenie dla życia.  Najczęściej występuje po użądleniu pszczół, os oraz szerszeni.

Jeśli ty lub twoje dziecko jesteście uczuleni na owady to dodatkowo mogą pojawić się  takie objawy jak:  pokrzywka, gorączka, wysypka, obrzęk twarzy lub jamy ustnej oraz problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji szybko udaj się do lekarza lub wezwij pomoc medyczną.

Aby złagodzić obrzęk stosuj zimne, wilgotne okłady lub lód. Jeśli to nie pomaga możesz zastosować  specjalne kremy lub leki miejscowe. Domową apteczkę warto wyposażyć także w lek przeciwalergiczny  lub zwykłe wapno.

W trakcie lata należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku kleszczy. Pajęczaki te mogą być bowiem źródłem wielu groźnych dla życia chorób, takich jak kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy borelioza, która może uszkodzić układ kostny oraz nerwowy. Po  powrocie ze spaceru zwróć uwagę na miejsca na ciele, w których najczęściej można spotkać małego „gościa”: za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinie. Choć kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, jest on w zasadzie niewyczuwalny. W momencie kiedy dostrzeżesz wczepionego kleszcza usuń go jak najszybciej np: za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak to tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie obracaj!). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je szybko usunąć. Jeśli jednak chcesz czuć się bezpieczniej lub masz wątpliwości zgłoś się do pielęgniarki środowiskowej lub lekarza pierwszego kontaktu w celu usunięcia kleszcza.

Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem, masłem lub jego wykręcanie może spowodować wstrzyknięcie przez kleszcza jeszcze większej ilości materiału zakaźnego do ciała (kleszcz wtedy "wymiotuje"). Przez kilka dni po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce ukąszenia. W przypadku pojawienia się jakikolwiek zmian naskórnych należy udać się do lekarza.

Jak zapobiegać ukąszeniom przez owady oraz kleszcze?

• Zastosuj środek owadobójczy lub środek odstraszający owady na odzież i skórę;
  • Ubieraj długie spodnie i skarpetki oraz czapkę jeśli idziesz do lasu, na polanę lub w okolice zbiorników wodnych;
  • Staraj zakładać jasne ubrania – dzięki temu zauważysz na swoim ubraniu nieproszonego gościa;
  • Unikaj miejsc, gdzie owady mają najlepsze środowisko do życia (łąki stawy, rzeki, lasy itd.);
  • W miarę możliwości pozostań w domu, kiedy owady są najbardziej aktywne (gorące wieczory);
  • Zamontuj w oknach moskitiery, zwłaszcza w pokojach dla niemowląt w wieku poniżej sześciu miesięcy.

Źródło:
http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/SkinHair... dostęp z 17.07.2014r.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/kleszcze-jak-... dostęp z 17.07.2014r.

Autor: Piotr Czerwonka