Odbyły się pierwsze warsztaty żywieniowe dla uczniów w ramach projektu „Smacznie, zdrowo, wartościowo”

Warsztaty żywieniowe

21 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 44 im. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla dzieci klas 4-6 prowadzone przez studentki IV roku dietetyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Smacznie, zdrowo, wartościowo”.

<--break->Głównym celem zajęć było dostarczenie dzieciom wiedzy z zakresu teoretycznych i praktycznych umiejętności planowania racjonalnego żywienia oraz przygotowywania posiłków zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi.
W warsztatach wzięli udział uczniowie z sześciu różnych klas.

W trakcie pierwszej części warsztatów studentki dietetyki, za pomocą ciekawych prezentacji, przedstawiały główne zasady zdrowego żywienia m. in piramidę zdrowego żywienia czy piramidę aktywności fizycznej. Mimo że w założeniu miała to być tylko część teoretyczna, dzieci swoim zainteresowaniem i wieloma pytaniami szybko wywołały ożywioną dyskusję demonstrując dość obszerną wiedzę, często znajdując trafne odpowiedzi na zadane im pytania.

W części drugiej przewidziano zajęcia praktyczne, na które składały się gry takie jak „Żywieniada” w której uczniowie na przykładzie popularnego teleturnieju odpowiadali na pytania prowadzących. W innej grupie prowadzące warsztaty studentki zorganizowały dzieciom test z wiedzy o zdrowym żywieniu, z którym poradzili sobie bez większych problemów. Niewątpliwie jedną z ciekawszych form promocji zdrowego żywienia było zademonstrowanie uczniom, ile łyżeczek cukru znajduje się w napojach oraz sokach owocowych, co powinno być ostrzeżeniem przed ich nadmiernym spożywaniem. By przekaz był jeszcze lepiej zapamiętany, dzieci mogły same spróbować jak smakuje woda posłodzona tą samą ilością cukru, którą posłodzone są wyżej wymienione napoje. Innymi formami zajęć praktycznych były też kolaże, na których uczniowie układali piramidę żywienia oraz zadania połączone z zadaniami ruchowymi.

Nie zapomniano również o dodatkowej formie motywacji - grupa uczniów która najlepiej poradziła sobie z różnymi zadaniami otrzymywała od prowadzących warsztaty tzw. „voucher”, który dawał możliwość uniknięcia odpowiedzi na jednym, wybranym przez siebie przedmiocie przez jeden dzień. Wpłynęło to oczywiście na jeszcze większe zaangażowanie uczniów i utrwaliło zdobytą na warsztatach wiedzę. Warto zaznaczyć, że dzieci biorące udział w warsztatach otrzymały wyróżnienia oraz ulotki i materiały promujące zdrowe żywienie i aktywność fizyczną.

Warsztaty zostały przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Dziękujemy serdecznie pani mgr inż. Dorocie Różańskiej, nauczycielom oraz studentom.

Kolejne warsztaty ruszą już w nowym roku szkolnym.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Zięba 

Tagi: