Nauka jazdy konno w ramach lekcji WF!

Zdjęcie: wroclaw.pl

Uczniowie z dwóch wrocławskich szkół podstawowych będą mogli nauczyć się jeździć konno w ramach lekcji wychowania fizycznego! To nowa inicjatywa  Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych „Partynice”.<--break->

Najnowsza inicjatywą Partynic jest startujący od września, czyli od początku roku szkolnego, projekt nauki jazdy konnej w ramach lekcji WF. Partynice podpisały umowy z dwoma wrocławskimi szkołami podstawowymi: SP 16 z ulicy Wietrznej oraz SP 34 z ulicy Gałczyńskiego. – To wspólny projekt z departamentem edukacji. W roku szkolnym 2015/16 ponad 200 dzieci raz w tygodniu będzie się uczyć jazdy konnej. Będzie to dodatkowa, czwarta lekcja WF. Podobnie jak do tej pory funkcjonowały np. zajęcia na basenie, czyli nauka pływania, tak tutaj będzie jazda konna – mówi Joanna Książek z wrocławskiego toru.

W zajęciach będą uczestniczyły dzieci z klas czwartych i piątych. W sumie projektem zostanie objętych osiem klas. Z jednej szkoły trzy klasy, a z drugiej – pięć. Zajęcia będą prowadzone co tydzień od wtorku do piątku. – Powstał już szczegółowy program lekcji od września do czerwca. Każda z tych lekcji jest już merytorycznie opracowana. Dzieci będą się uczyć w dwóch 13-osobowych grupach pod opieką doświadczonych instruktorów. Oczywiście w zajęciach uczestniczył będzie także nauczyciel WF z danej szkoły – dodaje.

Chociaż uczniowie obu szkół w większości po raz pierwszy będą mieli bezpośredni kontakt z końmi, ich rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. – Przecież prowadzimy już zajęcia nawet dla dzieci w wieku 3-6 lat. Organizowaliśmy także półkolonie, na których 60 procent dzieci, dopiero zaczynało jeździć. Wszystkie dzieciaki jeżdżą w kaskach, bo przecież zdarzają się sytuacja, że z konia się spada. Oczywiście uczniowie nie od razu wsiądą na rumaki. Na pierwszej lekcji tłumaczymy zasady bezpieczeństwa, następnie to, co jest bazowe, żeby nauczyć się jeździć konno, czyli zajęcia z nauki utrzymywania równowagi. Będą się one odbywać na specjalnych beczkach z siodłami i piłkach. Dopiero po 3-4 takich lekcjach uczeń będzie miał pierwszy kontakt z koniem. Kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetowe. Wszystkie dzieci, które biorą udział w tym projekcie będą przez nas ubezpieczone  – wyjaśnia Książek.

Końskie lekcje WF są programem pilotażowym. W przyszłych latach mają być nim objęte pozostałe szkoły. Ale już teraz istnieje możliwość rozszerzenia skali programu, jeśli zgłosi się szkoła będąca na liście placówek programu „Szkoła w mieście”. Wtedy lekcje odbywać się będą na podobnych zasadach jak w dwóch szkołach wymienionych na początku artykułu. Czyli bezpłatnie.<--break->

Tekst i zdjęcia: wroclaw.pl

Tagi: