Kampania bezpieczna żywność

źródło: pixabay.com

Źle oznakowana żywnośc to dla alergików śmiertelne niebezpieczeństwo. Dosłownie. Trzy czekoladki odebrały życie  dziewięcioletniej Martynce, uczulonej na orzechy arachidowe. Mimo, że nie były one składnikiem pokarmu ich zawartość doprowadziła do wstrząsu anafilaktycznego. Teraz rodzice Martynki walczą o rzetelne i uczciwe oznakowanie produktów spożywczych.

"Może zawierać…", "W zakładzie pakowane są….", "W zakładzie używa się…" - to napisy, które znajdują się na większości produktów spożywczych dostepnych w sprzedaży. I tak dla przykładu śladowe ilości mleka może zawierać np. prażona pszenica z polewą miodową, płatki owsiane, a nawet mrożona fasolka.  Dzieje się tak ponieważ substancje nie będące bezpośrednio składnikiem produktu mogą do niego trafić np. w sytuacji, gdy ta sama linia produkcyjna wykorzystywana jest do wytwarzania różnych środków spożywczych, takich które zawierają i nie zawierają alergenów. Przepisy prawa nie określają szczegółowych wymagań względem substancji, które trafiły do produktu w sposób niezamierzony. W ten spoósb zawarte na opakowaniach zapisy chronią producentów, natomiast uniemożliwiają osobom cierpiącym na alergię dostęp do bezpiecznych produktów spożywczych.

Celem KAMPANII BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ jest poprawa bezpieczeństwa żywności oraz zwiększenie dostępności żywności dla osób wrażliwych na pokarm.

Jej pomysłodawcy i zwolennicy chcą:

• żywności rzetelnie oznakowanej, aby każdy mógł wybierać to, co dla niego bezpieczne!
  • aby producenci badali swoje wyroby, aby wiedzieli co sprzedają i uczciwie opisywali skład swoich produktów!
  • dostępu do żywności bez alergenów i bez szkodliwych dodatków!
  • aby prawo chroniło obywatela, a nie służyło korporacjom!

Proponowane rozwiązania:

1. Prawne ustalenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń składnikami alergennymi na poziomie 10 mg/kg i obowiązku wykazywania alergenów przekraczających ten poziom w sposób "Produkt zawiera…"
  2. Graficzne oznaczenia dla dzieci – obowiązkowe na opakowaniach słodyczy!
  3. Prawny zakaz stosowania komunikatu "Może zawierać…"  przez producentów żywności, restauracje i firmy kateringowe w zastępstwie rzetelnej informacji.

Akcję można wesprzeć podpisując petycję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod hasłem "Stop zanieczyszczaniu żywności", która jest dostępna TUTAJ.

Więcej informacji o akcji na www.bezpiecznazywnosc.net