Żywność zdrowa tylko z nazwy… OLEJ KOKOSOWY?

W poprzednim artykule skupialiśmy się na tym, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć mleko sojowe. Obecnie, duża grupa ludzi rezygnuje z picia mleka krowiego właśnie na rzecz produktów pochodzenia roślinnego, w tym mleka sojowego. Pamiętajmy jednak, że 90% upraw soi jest genetycznie modyfikowana.

Dziś opowiemy Wam o kolejnym zdrowym/niezdrowym produkcie - OLEJU KOKOSOWYM.
Olej ten powszechnie dostępny jest na naszym rynku od kilku lat. Szturmem wdarł się do Polskich domów, na fali pozytywnych opinii. Zachwycił, o czym niżej, rzekomymi właściwościami!?
Olej kokosowy znany jest z dobroczynnego wpływu na serce i układu odpornościowy. Reguluję pracę tarczycy, ma działania antybakteryjne i przeciwwirusowe, doskonały wpływ na skórę. Trudno jest aż wymienić wszystkie pozytywne właściwości tego produktu - tak ich wiele. 
Jednak… jak zawsze jest pewne “ale”. 
W większości sklepów spotykamy olej kokosowy rafinowany lub po prostu bezzapachowy. Oznacza to, że został on oczyszczony, a co za tym idzie, pozbawiony większości swoich dobroczynnych właściwości. 
Co więc kupujemy? Zwykły tłuszcz pełny pustych kalorii! Dlatego w podejściu do codziennych wyborów zdrowy rozsądek, różnorodność i umiarkowanie są najlepszą drogą do zachowania zdrowia i równowagi.
Osoby zainteresowane tematem zachęcamy do przeczytania następujących artykułów:
"Żywienie w prewencji i leczeniu zaburzeń lipidowych",
"Olej kokosowy: garść faktów. Zastosowanie i właściwości".
A już niedługo porozmawiamy na temat... suszonych owoców.
Źródło: dziecisawazne.pl

Tagi: