CO LUBI TWOJE SERCE? - dietę śródziemnomorską!

Dziś Walentynki. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, co lubi nasze serce? Mamy odpowiedź - dietę śródziemnomorską!

Wpływa ona na zmniejszenie stężenia złego cholesterolu (frakcja LDL) we krwi, obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza zdolność płytek krwi do agregacji. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się w zaleceniach, które warto stosować na co dzień:

 1. Tłuszcze w diecie powinny pochodzić ze źródeł roślinnych – w tamtym klimacie, co zrozumiałe, powszechnie stosowana jest oliwa z oliwek, my zaś mamy swoją oliwę północy – olej rzepakowy! Warto zdrowe tłuszcze włączyć do swojej codziennej diety.
 2. Podstawę diety powinny stanowić warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych i orzechy.
 3. Wybierając produkty zbożowe i pieczywo (w tym ziarna takie jak ryż i kasze) należy sięgać po produkty pełnoziarniste lub z pełnego przemiału, jak najmniej oczyszczone.
 4. Warto spożywać produkty żywnościowe nie poddane uprzednio procesom przetwarzania, świeże i  lokalnie. Najlepiej, by były to produkty sezonowe. Są one najlepsze zarówno pod względem zawartości składników odżywczych, jak i smaku oraz aromatu.
 5. Do diety należy włączyć również nabiał – sery i jogurty naturalne, zawierające żywe kultury bakterii, wspomagające właściwe funkcjonowanie jelit (naszego drugiego mózgu!).
 6. Od czasu do czasu można włączyć do jadłospisu niewielką ilość mięsa jako dodatek do posiłku skomponowanego z warzyw. Szczególnie polecane są mięsa drobiowe, ze sprawdzonych źródeł, sporadycznie mięso czerwone. Najlepszym sposobem obróbki kulinarnej dla niech jest duszenie!
 7. Zaleca się, aby ryby, zwłaszcza tłuste, morskie, spożywać przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Ich tłuszcz ma właściwości ochronne na nasze serce. Ponadto dietę uzupełniajmy dodatkiem jaj. Jajka zawierają białko o wysokiej wartości odżywczej, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Jedzenie jajek 3 – 4 razy w tygodniu stanowi dobrą alternatywę dla spożywania mięsa i ryb.
 8. Świeże owoce należy jeść codziennie,  nadają one kolor i smak naszej diecie. To dobra i zdrowa przekąska!
 9. Ta część zaleceń dotyczy tylko dorosłych :-) ponieważ w diecie znalazło się również miejsce dla wina - spożywanego w umiarkowanych ilościach, zawsze z posiłkiem jako część zbilansowanej diety. Wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, oczywiście przy zachowaniu umiaru. Podstawowym napojem nadal pozostaje woda.

Nieodzownym elementem diety śródziemnomorskiej jest aktywność fizyczna!

Regularna aktywność fizyczna obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, reguluje ciśnienie, a to chroni nas przed zawałem serca i udarem mózgu. U osób aktywnych fizycznie ryzyko śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych może spaść nawet o 35%.
To sprawdzony zbiór zaleceń dla zdrowego serca!

Dieta śródziemnomorska jest dziś uznawana za najzdrowszy model żywienia. Liczne badania naukowe potwierdzają, że populacja basenu Morza Śródziemnego rzadko choruje na choroby sercowo-naczyniowe.
Chcącym zgłębić ten fenomen polecamy następujący artykuł

By pomóc naszemu sercu, chronić je i wspierać w codziennym funkcjonowaniu warto zadbać jeszcze o kilka czynników:

 • odpoczywać, korzystając z poobiedniej drzemki, wysypiać się, śpiąc minimum 7 godzin na dobę, oraz aktywnie wykorzystywać urlop - serce lubi zmianę klimatu i ruch na świeżym powietrzu.
 • nie dosalać! Choć sód jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, nie musimy szukać go bezpośrednio „w solniczce” - największym źródłem soli w codziennej diecie jest spożywane przez nas pieczywo i produkty przetworzone. Polacy przeciętnie spożywają nawet ponad 15 g soli dziennie, czyli trzy razy więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
 • rzuć palenie!

Możesz to zrobić dla swojego serca. Zobaczysz, jak zmieni się jego funkcjonowanie, gdy w organizmie zabraknie substancji, które zwiększają krzepliwość krwi i uszkadzają komórki śródbłonka wyściełającego naczynia serca,  a to właśnie sprzyja osadzaniu się złogów cholesterolowych.

I na koniec - Żyj bez stresu! To może być najtrudniejsze. Ale można się nauczyć rozładowywać stres. A to sprzyja zdrowiu.

Twoje serce to lubi będzie Ci wdzięczne <3

Tagi: