Dzień Zdrowego Śniadania obchodzimy 8 listopada:-)

Już po raz drugi w Polsce 8 listopada obchodzony jest  Dzień Zdrowego Śniadania.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, zabawy, pracy czy uprawiania sportu. To najlepszy start w nowy dzień!

Według kierownika Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, prof. Haliny Weker  „Pierwsze śniadanie jest dlatego tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli człowiek nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości”.

Pierwsze śniadanie nie tylko korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia i sprawność fizyczną, ale także poprawia wydajność w pracy. Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości. Spożywanie porannego śniadania  wpływa na zasoby energetyczne, dzięki temu ludzie lepiej funkcjonują. Ponadto nieregularne jedzenie to jeden z czynników ryzyka odkładania się  tkanki tłuszczowej.

Pierwsze śniadanie stanowi od 25 do 30% całodziennego zapotrzebowania, dlatego ważne jest, aby w jego skład wchodziły węglowodany złożone: musli, płatki śniadaniowe, pieczywo razowe itp. Spożywanie pieczywa z grubego przemiału wpływa na regulowanie pracy przewodu pokarmowego, zapewnia odpowiednią podaż energii, białka, witamin z grupy B, magnezu, cynku i błonnika pokarmowego. Produkty zbożowe łagodnie podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają energii na wiele godzin. Dzięki temu sprawiają, że przez długi czas organizm funkcjonuje wydajnie, a głód przychodzi dużo później niż po zjedzeniu słodyczy. Niedostateczna podaż wapnia może przyczyniać się do problemów z osiągnięciem prawidłowej masy kostnej  oraz z utrzymaniem jej w wieku dorosłym. Najlepszym dodatkiem do pierwszego śniadania jest ser biały chudy, plasterek żółtego sera, jogurt bądź kefir, chuda wędlina.

Oto kilka przykładów zdrowego śniadania;

I propozycja:

Chleb żytni pełnoziarnisty

Pasta z jaj

Liście sałaty

Masło extra

Pomidor

II propozycja:

 Kanapka lub grzanka z chleba pszenno-żytniego

Pasztet pieczony

Masło

Papryka czerwona

Sałata lodowa

III propozycja:

Bułka owsiana

Pasta z makreli

Czerwona papryka, kiszony ogórek

IV propozycja:

Mleczno-zbożowa przekładanka:

Musli/granola

Jogurt naturalny

Mix owoców sezonowych lub mrożonych

Orzechy włoskie lub migdały - pokrojone

 

 

 

Bibliografia:

http://ncez.pl/aktualnosci

 zdrowe żywienie w przedszkolu i szkole

Termin: 
08.11.2017 (środa), 8.00
Tagi: