Numery alarmowe

Numery alarmowe, źródło: sposiny.szkolnastrona.pl
źródło: sposiny.szkolnastrona.pl

Czy dziecko ma szansę stać się bohaterem i uratować życie dorosłym? Oczywiście!

Jeżeli kiedykolwiek staniesz się świadkiem jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się nie denerwować i spróbuj jak najszybciej wezwać pomoc. Bardzo często w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Czy to trudne? Absolutnie! Zaraz się tego nauczymy... 

Jeżeli jesteś świadkiem niebezpiecznego zdarzenia nie wahaj się wezwać fachowej pomocy!

Nie musisz obawiać się żadnych kosztów ponieważ numery alarmowe są bezpłatne, możesz połączyć się z każdym z numerów nawet wtedy, gdy Twój telefon jest zablokowany. Jeśli nie masz przy sobie telefonu poproś o wykonanie połączenia inną osobę- innego przechodnia lub sąsiada. 

Oto lista podstawowych numerów pod jakie możesz zadzwonić, aby uzyskać pomoc:

 -999- pogotowie ratunkowe

-998- straż pożarna

-997- policja

-112- międzynarodowy numer alarmowy

Po odebraniu połączenia przez dyspozytora-czyli osobę przyjmującą zgłoszenie- powinieneś udzielić kilku podstawowych informacji.

1.Opisz dokładnie miejsce zdarzenia. Podaj dokładną nazwę miejscowości i nazwę ulicy. Jeżeli to możliwe wskaż także numer domu lub  mieszkania w jakim miało miejsce zdarzenie. 

2. Wskaż dokładny charakter zdarzenia. Przekaż ogólną informację o tym, co się stało -np. samochód potrącił pieszego na pasach, zderzyły się dwa samochody, człowiek spadł ze schodów, pali się klatka schodowa.

3. Poinformuj o ilości i stanie poszkodowanych. Spróbuj oszacować ile osób potrzebuje pomocy oraz jak rozległe są obrażenia, czy poszkodowani oddychają oraz jaki jest stan ich przytomności. 

4. Podaj dane poszkodowanego/ poszkodowanych i wzywającego pomoc. Udziel informacji na temat imienia i nazwiska osoby potrzebującej pomocy oraz jej wieku. Przedstaw się i podaj numer telefonu pod którym będziesz dostępny.

Pamiętaj, że rozmowę powinien zakończyć dyspozytor!!! Nigdy nie odkładał słuchawki jako pierwszy, gdyż może się okazać, że niezbędne jest podanie innych informacji lub udzielenie głębszych wyjaśnień. 

Tagi: