Uczeń w Formie

Subscribe to RSS - Uczeń w Formie

Program profilaktyki zakażeń HPV

Rozpoczęła się kolejna, VIII edycja wieloletniego Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Program składa się z części edukacyjnej dla uczniów klas VII wrocławskich szkół podstawowych i ich rodziców oraz szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV dziewcząt w wieku 13 lat.

W roku szkolnym 2017/2018 szczepieniami przeciwko wirusowi HPV mogą być objęte dziewczęta urodzone w 2004 roku, zamieszkałe we Wrocławiu.

Źródło: healthandthecity.pl

Sezonowo znaczy zdrowo!

Obecnie przez cały rok możemy spotkać w sklepie produkty, które kiedyś były dostępne tylko przez krótki okres czasu - np. maliny, jagody, truskawki. Dzisiejsze metody mrożenia pozwalają nam cieszyć się obecnością owoców właściwie przez cały rok, jednak w porównaniu do świeżych, dojrzewających na słońcu owoców wypadają trochę gorzej.

Jak to jest z tą wodą?

Wakacje w pełni, słońce praży.  Głosy z radia czy telewizji nawołują do picia wody i unikaniu słońca w godzinach “szczytu”. No właśnie, ale jak to jest tą wodą?

Pomimo prostego wzoru chemicznego sprawa wcale nie jest taka prosta, bo woda to nie tylko dwie cząsteczki wodoru i jedna cząsteczka tlenu. To też sód, potas, magnez,fosforany i wiele innych rzeczy, o których słyszeliśmy w czasie lekcji chemii w liceum.

Jakie wody możemy kupić w sklepie? Którą wybrać? Czy to prawda że tzw. "kranówka" jest niebezpieczna?

Źródło: zdrowie.pap.pl

Które okulary przeciwsłoneczne chronią oko?

Już prawie wakacje! Czas, który najbardziej kochają dzieci i młodzież, ponieważ mogą odpocząć od szkoły i pojechać nad morze jezioro. Warto wtedy pamiętać o ochronie oczu przed promieniami słonecznymi. O tym, jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne mówi dr Łukasz Kołodziejski z Kliniki Okulistyki CMKP i Warszawskiego Centrum Okulistycznego LIBERMEDIC.